Jak sadzić trawy ozdobne?

Trawy ozdobne są coraz popularniejszymi roślinami w ogrodach – głównie ze względu na to, że mają niewielkie wymagania, a ich uprawa jest stosunkowo prosta. Obecnie w sklepach znaleźć możemy piękne odmiany o nietuzinkowym wyglądzie, które wspaniale sprawdzą się jako element rabaty lub solitier – roślina rosnąca pojedynczo, dzięki czemu można ją dobrze wyeksponować ze względu na jej nietypowy, zwracający uwagę wygląd. Wszystkie posiadają bardzo efektowne liście, niektóre gatunki dodatkowo mają również ładne kwiatostany. Sadzenie traw ozdobnych nie jest specjalnie trudne – należy jedynie pamiętać o kilku prostych zasadach.
KUP TERAZ

Gdzie kupić sadzonki?

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w sadzonkę wybranego gatunku. W sklepie Florio na stronie internetowej https://sklep.cebulekwiatowe.pl/pol_m_Cebulki-jesienne_Trawy-Ozdobne-428.html znajdziesz szeroki wybór kłączy traw ozdobnych wielu rodzajów – kupisz tam m.in. rozplenicę japońskią (Penninsetum Black Beauty) czy proso rózgowate (Panicum Praire Sky) oraz wiele innych odmian o niezwykłym wyglądzie. Ważne, by kupować sadzonki ze sprawdzonych źródeł – masz wtedy pewność, że były przechowywane we właściwy sposób i z dużym prawdopodobieństwem szybko przyjmą się w Twoim ogrodzie.

Trawy ozdobne – jak sadzić je w ogrodzie?

Najlepszym czasem na sadzenie traw ozdobnych jest wiosna – wtenczas kłącza przyjmą się najszybciej – ewentualnie lato. Niektóre gatunki można umieścić w ziemi również jesienią, należy jednak liczyć się z tym, że nawet te mrozoodporne będą wtenczas wymagały zabezpieczenia na zimę. Jeżeli chodzi o idealne stanowisko, ciężko określić je jednoznacznie – wszystko zależy od wybranego gatunku, niektóre odmiany będą preferowały zacienienie, inne pełne słońce. Dlatego przed wyborem miejsca, gdzie posadzimy trawę ozdobną, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej opisem i wymaganiami. Część kłączy źle znosi nadmierną wilgoć, dlatego warto wziąć to pod uwagę i np. przygotować im miejsce na usypanym podwyższeniu. Obszar, gdzie umieścimy w ziemi sadzonkę, powinien zostać najpierw oczyszczony z chwastów i korzeni, przede wszystkim z perzu. Jeżeli wybraliśmy gatunek ekspansywny (który szybko się rozrasta, przejmując obszary zajmowane przez inne rośliny), warto stanowisko otoczyć wkopaną w ziemię perforowaną folią. Można wzbogacić ziemię kompostem, a po posadzeniu rośliny – wyściółkować ją.

Jak dbać o nowo posadzone trawy ozdobne?

Jak już zostało powiedziane, trawy ozdobne nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Większość gatunków jest mrozoodporna. Utrzymują one kolor do późnej jesieni. Wczesną wiosną suchą trawę należy podwiązać i przyciąć lub w przypadku niektórych odmian – wyczesać, żeby mogła wypuścić nowe liście. Niezależenie od pogody należy nawozić je bardzo ostrożnie – żeby nie wybujały nadmiernie. Wystarczy na wiosnę użyć niewielkiej ilości kompostu.